Jdi na obsah Jdi na menu
 


Famfrpál v průběhu věků

31. 12. 2006
Famfrpál vznikl na počátku 11. století na místě Queerditch Marsh. Na mapách po něm však budete pátrat marně, a to proto, že mocní čarodějové ho udělali nezaznamenatelným. To znamená, že jej nelze zaznament do žádné mapy. Zpočátku byl famrpál jen jakási zuřivá honička na létajících košťatech, ale postupně se do hry přidávaly míče, až se zrodil ten famfrpál, jaký hrajeme dnes. Začínalo se s jedním herním míčem zvaným Camrál. Je všeobecně známé, že ten slouží ke střílení gólů. Když to lidi začalo tak trochu nudit, přidali si pár Potlouků. A jako perličku nakonec někdo přinesl Zlatonku a doplnil tak dnešní čtveřici balónů.

V roce 1473 se konalo první mistrovství světa v této kolektivní hře. Od té doby se mistrovství světa koná každé čtyři roky. Mimoevropské týmy se mistrovství začaly účastnit od sedmnáctého století. V roce 1652 se také uskutečnilo první mistrovství Evropy, které se zase od té doby koná každé tři roky.

Famfrpál je oblíbený skoro na celém světě. Na východě si příliš příznivců nezískal, protože tam jsou spíše více v modě létající koberce. Ve Spojených státech se sice hraje famfrpál, který zde má však konkurenci v podobném sportu, a tak se na mezinárodních soutěžích Američanům moc nedaří. Zato špičkovými reprezentanty se pyšní Bulharsko, v poslední době také Irsko a kupodivu i podceňované Peru.


Celý tým Famfrpálu se skládá ze sedmi hráčů: 1×brankář, 1×chytač, 2×odražeč 3×střelec

Post brankáře nepochybně existuje již od 13.století, jeho úloha se však od té doby změnila. Brankář by měl být první u brankových košů, protože jeho úloha je zabránit, aby se Camrál dostal do některého z nich. Je ovšem povoleno, aby brankář z brankového pásma vylétl, chce-li protivníkovy střelce zastrašit nebo v zárodku zmařit jejich pokus o útok. Dříve však nebylo vyloučeno, že dostatečně rychlý brankář dokáže vstřelit gól a pak se včas vrátit k vlastním košům a zabránit soupeři, aby vyrovnal.

Chytači, coby nejlehčí, nemenší a nerychlejší letci potřebují dobrý zrak a zároveň schopnost za letu se jednou či dokonce oběma rukama pustit koštěte. Vzhledem ke své obrovské důležitosti pro výsledek zápasu — chytne li chytač Zlatonku, získává družstvo 150 bodů — , stávají se nejčastějším terčem všech faulů ze strany soupeře. Právě tito hráči většinou utrží ta nejvážnější zranění. "Zneškodněte chytače!" — tak zní první zásada v Odrážečově bibli od Brutuse Scrimgeoura.

Post odrážeče existuje od té doby, kdy byly do hry zavedeny Potlouky. Základním úkolem odrážečů je chránit členy vlastního mužstva před Potlouky, což činí pomocí holí (dříve kyjů). Odrážeči nikdy nestřílejí góly a nikde není ani zmínka o tom, že by mohli nějak manipulovat s Camrálem. Musí být vybaveni značnou fyzickou silou, aby si poradili s odvracením Potlouků, proto jsou také častěji Odrážeči, ne "Odrážečky".

Střelec je ve famfrpálu nejstarším hráčským postem, protože celá hra byla kdysi založena pouze na střílení branek. Střelci si navzájem přihrávají Camrálem a získávají deset bodů pokaždé, když se jim podaří prohodit ho jednou z branek. K jediné podstatné změně ve hře střelců došlo roku 1884, tj. rok poté, kdy byly brankové koše nahrazeny obručemi. Tehdy bylo zavedeno nové pravidlo, které stanovilo, že do brankoviště smí vletět pouze střelec nesoucí Camrál. Pokud do brankoviště vletělo víc střelců najedou, gól nebyl uznán. Cílem tohoto pravidla bylo eliminovat takzvané "napadání brankáře", tedy manévr, při němž do brankoviště pronikli dva střelci a odtlačili brankáře stranou takže třetí střelec měl volnou cestu k brankové obručiCamrál má průměr dvanácti palců, je bezešvý a má zářivě červenou barvu. Některé starší Camrály měly švy a úchytku, nebo díry na prsty. Červenou barvu dostal poprvé v zimě roku 1711 po utkání, které proběhlo za vytrvalého deště, takže pokaždé, když ho někdo upustil na zem byl nerozeznatelný od rozbahněného terénu. Střelce také čím dál tím víc rozčilovalo, že musí pro Camrál stále létat na zem a tak ho jistá čarodějnice očarovala, že vždy, když ho někdo upustí, tak se snáší k zemi pomalinku, asi jako by klesal ke dnu ve vodě.

Zlatonka má velikost vlašského ořechu, stejně jako měla její předchůdkyně zlatonoska. Je zlatá se stříbrnými křidélky, očarovaná tak, aby byla co možná nejdéle nepolapitelná. Zaltonoska je dnes chráněným ptačím druhem a díky své křehkosti byla velmi často při chycení rozdrcena. Traduje se, že roku 1884 na vřesovišti Bodmin Moor Zlatonka unikala chycení celých šest měsíců, oba týmy znechucené ubohým výkonem svých chytačů, poté nedohraný zápas raději ukončili.

První Potlouky ( či tehdy "Krváky") byly létající kameny, později černé kovové koule, vypadající trochu jako dělové a nakonec Potlouky olověné. Jenže po nějaké době se zjistilo, že olovo je na výrobu Potlouků moc měkké. V dnešní době se Potlouky vesměs vyrábějí ze železa, v průměru mají deset palců a jsou jen o něco menší než Camrály. Kouzlo, jímž jsou Potlouky očarovány, je nutí pronásledovat všechny hráče bez rozdílu. Jsou — li ponechány samy sobě, zaútočí na toho hráče, který je jim nejblíže.


Řada nimbus — Nimbus racing broom company:
Nimbus 1000
Nimbus 1500
Nimbus 2000
Nimbus 2001

Řada zameták — Cleansweep broom company:
Zameták 1
Zameták 2
Zameták 3
Zameták 4
Zameták 5
Zameták 6
Zameták 7

Řada kometa — Comet trading company:
Kometa jedna čtyřicet
Kometa jedna osmdesát
Kometa dva šedesát

Další košťata:
Kulový Blesk (Firebolt)
Meteor (Shooting Star)
Stříbrný Šíp (Silver Arrow)
Masařka (Bluebottle)
Duběnka 79 (Oakshaft 79)
Měsíční Paprsek (Moontrimmer)
Žíznivá Čára (Swiftstick)
Proutěnka 90 (Twigger 90)Odrážeči, jeden Brankář, jeden Chytač (co mají za úkol... viz. Výše). Střelci si podávají Camrál až jej jeden z nich prohodí brankovými tyčemi. Do brankoviště smí jen chytač, který nese Camrál. Když Camrál proletí brankovou obručí, teamu se přičte 10 bodů. Dále je ve hře Brankář. Ten hlídá obruče svého teamu a snaží se, aby protihráč Camrál jimi neprohodil. Odrážeči se snaží Potlouky odrazit jiným směrem než na jejich spoluhráče. Potlouky létají mezi hráči a snaží se srazit hráče z košťat. Ve hře je, ale ještě jeden míč — Zlatonka. Chytač má za úkol chytit Zlatonku dřív než soupeř. Tím pro mužstvo získá 150 bodů a ukončí zápas. ( Nejdéle hraný zápas byl tři měsíce ) (a nejkratšeji hraný famfrpálový zápas byl 3,5 sekundy kdy Roderick Plumton, hrající za Tustrkillská tornáda chytil zlatonku za 3,5 sekundy). Zlatonka je nejdůležitější míč ve hře. Je velice obtížné ji zahlédnout a chytit. Je rychlá a rychle a prudce mění směr.
Přestože výše, do níž smí hráč v průběhu utkání vzlétnout, není nijak omezena, je zakázáno, aby vybočil mimo čáry vymezující obvod hřiště. V případě, že někdo z hráčů vylétne do autu, musí jeho tým odevzdat Camrál soupeřícímu mužstvu.
Kapitán mužstva si může pomocí sjednaného signálu od rozhodčího vyžádat "oddechový čas". To je jediný okamžik, kdy se hráči smějí v průběhu utkání dotknout nohama země. Oddechový čas lze prodloužit až na dvě hodiny v případě, že dosavadní průběh hry už trval více než dvanáct hodin. Jestliže se po těchto dvou hodinách mužstvo nevrátí na hřiště, je diskvalifikováno.
Rozhodčí může proti některému z mužstev nařídit trestné střílení. Střelec, který trestné střílení provádí, letí z centrálního kruhu k brankovišti. Všichni ostatní hráči s výjimkou protivníkova brankáře jsou povinni se během trestného střílení držet stranou.
Camrál je dovoleno vytrhnout ze sevření jiného hráče, za žádných okolností však není povoleno, aby hráč chytal protihráče za jakoukoliv část těla
V případě zranění není povoleno, aby byl zraněný hráč nahrazen jiným. Mužstvo je povinno pokračovat ve hře bez zraněného hráče.
Hráčům je povoleno vzít si na hřiště hůlky, těchto hůlek však za žádných okolností nesmí být použito proti členům soupeřícího mužstva, koštěti kteréhokoliv člena soupeřícího mužstva, proti rozhodčímu či kterémukoliv z míčů a diváků.
Famfrpálové utkání končí teprve tehdy, když je chycena Zlatonka nebo když se na tom dohodnou kapitáni obou mužstev.


Famfrpálové týmy

Applebyské šípy:
Applebyské šípy mají světlemodré hábity,zdobené stříbrným šípem.Tento tým byl založen r. 1612, vyhrál nad Sofijskými supy a nesnášejí se s Wilbourskými vosami.

Ballycejští netopýři:
Mají černé hábity s šarlatovým netopýrem.27 titulů mistra famfrpálové ligy a je to 2 . nejúspěšnější tým historie.

Caerphillské katapulty:
Mají světlezelené hábity s šarlatovými svislými pruhy. Byli založeny r.1402, jsou to osmnáctinásobní mistři ligy, jednonásobní mistři Evropy a vyhráli nad draky z Karasjoku.

Falmouthší sokoli:
Mají tmavošedé hábity s kombinací bíle a na prsou sokolí hlava. Odrážeči Kevin a Karl Broadmoorové.Tvrdá a nesmlouvavá hra.

Holyheadské harpyje:
Mají tmavozelené hábity se zlatým spárem na prsou. Byli založeni r.1203. Nejlepší sehraný zápas roku 1953 s Heidelberskými harcovníky. Za tento tým hrají jen čarodějky.

Kenmarská káňata:
Mají smaragdově zelené hábity s dvěma zrcadlově obrácenými žlutými K na prsou. Byli založeni r.1291. Jejich brankář O´Harre byl třikrát kapitánem irského národního mužstva. Maskoti jsou skřítci leprokni.

Kudleští kanonýři:
Mají oranžové hábity s emblémem letící dělové koule a dvěmi černými klubovými iniciálami. 21 titulů mistra famfrpálové ligy. Harryho a Ronův nejoblíbenější tým.

Montroseské straky:
Mají černobíle hábity s jednou strakou na prsou. 32 titulů mistra famdrpálové ligy a dva tituly mistra Evropy. Nejúspěšnější britský a irský klub.

Puddlemerští spojenci:
Mají tmavomodré hábity s klubovým emblémem dvou zkřížených papyrů.Byli založeni r. 1163. 22 titulů mistra ligy. Nejstarší ligové mužstvo.

Pýcha Portree:
Mají tmavorudé hábity se zlatou hvězdou na prsou. Byli založeni r. 1292. 2 ligové tituly mistra famfrpálu. Jejich nejslavnější střelkyně Catriona McCormacková šestatřicetkrát reprezentovala Skotsko a její dcera Meaghan je brankářkou mužstva.

Tustshillská tornáda:
Mají azurově modré hábity s dvěma tmavomodrými T na prsou a na zádech. Byli založeni r. 1520. 5 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich chytač Roderick Plumpton chytil Zlatonku za 3 a půl sekundy.

Wingtownští tuláci:
Mají krvavě rudé hábity se stříbrným sekáčkem na maso. Byli založeni r. 1422. Zřídkakdy poraženi. Založilo jej sedm dětí (čtyři sestry a tři bratři) od řezníka Waltera.

Wilbournské vosy:
Mají vodorovně pruhované černožluté hábity s emblémem vosy na prsou.Byli založeni r. 1312. 18 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich fanoušci si říkají sršni, za vosy hrál jako chytač Ludo Pytloun.

.: Famfrpálová družstva

FamfrpálÚvod
Applebyské šípy
Ballycejští netopýři
Falmouthští sokoli
Caerphillské katapulty
Holyheadské harpyje
Kudleyští kanonýři
Montroseské straky
Puddlemerští spojenci
Pýcha Portere
Tustshillská tornáda
Wingtownští tuláci
Wilbournské vosy
Aténští maratónci
Římští gladiátoři
Fretky z Dublinu
ZávěrFamfrpálová liga — pod záštitou Ministerstva kouzel

Obsah knihy

Applebyské šípy (Apleby u Manchestr

Rok založení: 1612
Dresy: Světle modré famfrpálové hábity s typickým stříbrným šípem na hrudi
Úspěchy: Výhra ve finále mezinárodního turnaje se Sofijskými šípy
Zajímavosti: Velká nevraživost vůč
i Wilbournským vosám
Košťata: Nová řada stříbrných šípů "Stříbrný šíp 2003"
Nejslavnější hráč
i: Karl Dobrotivec — chytač


Ballycejští netopýři (Ballycey — část Londýna)

Rok založení: 1616
Dresy: černé, šarlatový netopýr na hrudi
Úspěchy: 27 titulů mistra britské ligy
Zajímavosti: 2.nejúspěšnější tým soutěže
Košťata: Zameták 7
Nejslavnější hráč
i: Rolland Nevraživec — odrážeč, reprezentant


Falmouthští sokoli (Falmouth) 

Rok založení: 1235
Dresy: Sokolí hlava na prsou, tmavošedé hábity, bílé pruhy
Úspěchy: jejich hráči oporami reprezentace ve všech dobách
Zajímavosti: Tvrdá hra
Košťata: Nimbus 2001
Nejslavnější hráč
i: Karl a Kevin Broadmorové


Caerphillské katapulty (Caerphill)

Rok založení: 1402
Dresy: světlezelené hábity s šarlatovými svislými pruhy
Úspěchy: 18 titulů mistra ligy
Zajímavosti: výhra nad Draky z Karasjoku, a tím titul mistra Evropy
Košťata: Nimbus 2000
Nejslavnější hráč
i: John Marlet, nejužitečnější hráč týmu v historii


Holyheadské harpyje (Liverpool)

Rok založení: 1203
Dresy: tmavozelené hábity se zlatým spárem na prsou
Úspěchy: nejlepší sehraný zápas roku 1953 s Heidelberskými harcovníky
Zajímavosti: za tento klub hrají jen č
arodějky
Košťata: Kometa dvaadevadesát
Nejslavnější hráč
i: Jessie McCoyová — chytač


Kudleyští kanonýři (Newcastle)

Rok založení: ????
Dresy: oranžové hábity s emblémem letící dělové koule a dvěma černými klubovými
Úspěchy: 21 titulů mistra famfrpálové ligy
Zajímavosti: Oblíbený klub Rona Weasleyho
Košťata: Zameták 5
Nejslavnější hráč
i: Wilson Bouchač — střelec


Montroseské straky (Montroses u Birminghamu)

Rok založení: 1205
Dresy: černobíle hábity s jednou strakou na prsou
Úspěchy: 32 titulů mistra famfrpálové ligy a dva tituly mistra Evropy
Zajímavosti: nejúspěšnější britský a irský klub
Košťata: Kulový blesk
Nejslavnější hráč
i: Jane Watterfordová — zatraceně dobrá střelkyně


Puddlemerští spojenci (Birmingham)

Rok založení: 1163
Dresy: tmavomodré hábity s klubovým emblémem dvou zkřížených papyrů
Úspěchy: 22 titulů mistra famfrpálové ligy, družstvo s velkým potencionálem
Zajímavosti: Nejstarší ligové mužstvo
Košťata: Zameták 7
Nejslavnější hráč
i: Billy Gordon — chytač, Oliver Wood — bývalý kapitán Nebelvírského famfrpálového družstva


Pýcha Portere (Horní Vydří dráp — jih Anglie)

Rok založení: 1292
Dresy: tmavé, krvavě rudé hábity se zlatou hvězdou na hrudi
Úspěchy: 2 tituly mistra ligy ve famfrpálu
Zajímavosti: jejich nejslavnější střelkyně Catriona McCormacková třicetšestkrát reprezentovala Skotsko a její dcera Meaghan je brankářkou mužstva
Košťata: Stříbrný šíp 2003
Nejslavnější hráč
i: Catriona McCormacková — střelkyně


Tustshillská tornáda (Tustshill — severovýchod Anglie)

Rok založení: 1520
Dresy: azurově modré hábity s dvěma tmavomodrými T na prsou a na zádech
Úspěchy: 5 titulů mistra ligy famfrpálu
Zajímavosti: Jejich chytač
Roderick Plumpton chytil Zlatonku za 3 a půl sekundy, Cho Changová (Havraspár) je velký fanda tohoto týmu
Košťata: Nimbus 2001
Nejslavnější hráč
i: Roderick Plumpton — fenomenální chytač


Wingtownští tuláci (Wingtown)

Rok založení: 1422
Dresy: krvavě rudé hábity se stříbrným sekáčkem na maso
Úspěchy: Vysloužili si přezdívku "Neporazitelní tuláci"
Zajímavosti: založilo jej sedm dětí (č
tyři sestry a tři bratři) od řezníka Waltera, oblíbený tým autora
Košťata: Kulový blesk
Nejslavnější hráč
i: Harriet Gigasteinonová — střelkyně, kterou famfrpálový svět sto let neviděl


Wilbournské vosy

Rok založení:1312
Dresy: vodorovně pruhované černožluté hábity s emblémem vosy na prsou
Úspěchy: 18 titulů mistra ligy famfrpálu
Zajímavosti: jejich fanoušci si říkají sršni, za vosy hrál jako odrážeč
Ludo Pytloun
Košťata: Nimbus 2000
Nejslavnější hráč
i: Ludo Pytloun — odrážečŠpičkové týmy famfrpálové Evropy

Aténští maratónci (Atény)

Rok založení: 1033
Dresy: Modrobílé se zlatým vyobrazením Boha Dia na hrudi
Úspěchy: 3 tituly mistra Evropy
Zajímavosti: Má nejstaršího hráč
e v Evropě — Kostas Ptolemaies se letos dožívá 123 let, a přesto hraje na postu brankáře
Košťata: Kometa jednaosmdesát
Nejslavnější hráč
i: Neonidas Janakopulos — talentovaný odrážeč s velkou budoucností


Římští gladiátoři (Řím)

Rok založení: 1333
Dresy: rudé se zlatou přilbou gladiátora
Úspěchy: V italské lize nikdy nepřišel o titul
Zajímavosti: Na postu střelce hraje potomek skuteč
ného gladiátora, Romanus Oligar
Košťata: Kulový blesk
Nejslavnější hráč
i: Karmen Rozehthalová — chytačka národního týmu Itálie


Fretky z Dublinu

Rok založení: 1555
Dresy: tyrkysově modré s fretkou na hrudi
Úspěchy: 1 titul mistra Evropy, 1 světový titul
Zajímavosti: V tomto družstvu hrají pouzo ženy velice mladého věku, dlouhodobá hranice je 25 let.
Košťata: Zameták 5
Nejslavnější hráč
i: Rosie McDonaldová — má nejlepší střeleckou bilanci v Evropě.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář